Home

Občanské sdružení

PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý   
Pondělí, 09 Červenec 2012 17:09

Výstavba protipovodňové hráze ve Vísce začala

V srpnu 2010 postihla Vísku tisíciletá voda Z 59 baráků bylo 44 domů vyplaveno, tedy 75%. Jedno obydlí muselo být na pokyn statika zbouráno. Aby se už nikdy tato situace neopakovala přistoupila Obec Višňová na výstavbu protipovodňové hráze. Přípravy započaly už za minulého volebního období, k realizaci dochází v těchto měsících. Investorem je Povodí Labe, náklady budou činit cca 17 miliónů Kč. Hráz bude sypaná (materiál jílovitá zemina + kámen), některé části budou železobetonové. Zhotovitelem je firma M-SILNICE.

 

Několik týdnů už stavba probíhá a tak jsem pár otázek položil stavbyvedoucímu p.Janu Kubcovi.

„Začali jste s malým zpožděním, až 15.května. Proč?“

Máte pravdu. Způsobily to malé obstrukce s archeology, s projektovou dokumentaci a s výkupem zeminy,  která se ukládá na hráz a těží se za Minkovicemi v prostoru, kterému říkáte cihelna či bažina. Majitel pozemku chtěl nehorázné peníze za kubík jílu. K dohodě nakonec došlo.

„Jaký je harmonogram stavby?“

Nejdříve jsme provedli a vlastně ještě provádíme skrývku zeminy, neboť se musí odstranit propustná homogenní zemina v hloubce asi půl metru Postupujeme v intervalech asi 300 metrů. Poté následuje archeologický průzkum.

„Byly v této souvislosti nějaké problémy?“

Ano, byly. Za kulturním domem jsme protnuli na dvou místech bývalý náhon, který byl zasypán vším možným. Pařezy, domovním odpadem, stavební sutí … Takže jsme museli hloubit, v některých místech až 2,8 metrů. To samé bylo za budovou bývalého kina, z kterého vedly tři odtokové kanály směrem k řece. Takže následovala ta samá procedura. Neradi bychom dopadli jako stavitelé proslulé dálnice D1, kde se vozovka propadá.

Pařezy ze zasypaného náhonu Pařezy ze zasypaného náhonu

„Co budete dělat s vyhrabanou zeminou ze skrývky?“

Část použijeme na zakrytí vzdušné strany hráze kvůli lepšímu zatravnění (směrem k obci). Návodní strana hráze bude opevněna těžkým záhozem (kamenem). Zbylá hlína bude použita na rekultivaci pozemků mezi hrází a řekou.

„Na louce za bývalou školou jsou složeny trubky. K čemu budou sloužit?“

Budou použity na vybudování propustků v hrázi. Jejich celkem 11, včetně těch dvou největších a to na potoce z Klímovy  tůně a na Krčeleckém potoce.

„Co bude následovat dále?“

Tam kde je skrývka hotova, tam jsme začali navážet jíl. Následuje tradiční postup: po vrstvách navézt, rozhrnout, uválcovat. Pořád dokola.

Hloubení zeminy z bývalého kanálu Hloubení zeminy z bývalého kanálu

„Překvapilo vás něco?“

To víte, že jo. Vydal jsem se proti proudu řeky, došel až k přehradě nad Vískou a zíral jsem co v korytě Smědé je naplavenin. Jak pod tak i nad přehradou. Stačí trochu větší voda a Víska bude zase pod vodou.

„Lidi jste si získali vzorným čištěním silnice. Prachu ale asi nezabráníte. Nedalo by se s tím něco dělat?“

To je těžké. Nastává dilema. Když to pokropíte, tak bude takové malé blátičko, vozovka bude kluzká. Jako po dešti. Řešení je jezdit po silnici pomalu. Všimněte si, že naše auta jezdí maximálně 30 km rychlostí. Bohužel ty „cizí“ tuto slušnost nemají. Všiml jsem si např. že v poslední době mixy s betonem, které projížděly Vískou, to docela mastily.

„Slyšeli jsme, že u Kuchařů bude také sypaná hráz. Na informativních schůzkách bylo řečeno něco jiného.“

Ano, bude zde sypaná hráz – je to podle projektu.

„Časový harmonogram plníte?“

Ano, docela jo. Pouze průtrž mračen ve čtvrtek 5.7.2012 nás na několik dní vyřadila z práce.

Výstavba "vísecké dálnice" Výstavba "vísecké dálnice"

„Jak jste spokojeni s ubytováním v přístavbě KD?“

Nestěžujeme si. Jsme skromní, zvyklí na sparťánské podmínky. Pouze jednou nás málem vyplavila sprcha. Dodatečně jsem pak zjistil, že byl sifon plný betonu.

„Už jste se zžili s obyvatelstvem?“

Kde je hospoda už víme, jestli máte toto na mysli. My ale moc času na  pivo nemáme. Začínáme dělat v šest ráno, končíme v šest večer. A to už toho máme tak akorát dost, že na nějaké vysedávání v hospodě není ani chuť.

„Děkuji za rozhovor“

Aktualizováno Úterý, 04 Září 2012 12:59
 
Copyright © 2022 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.