Home

Občanské sdružení

PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý   
Pátek, 25 Leden 2013 11:21

Protipovodňová hráz

Rok plný očekávání a nadějí

První měsíc nového roku je pomalu za námi a je tedy nejvyšší čas se zamyslet nad tím, co od toho roku očekáváme. Ano, je to tak, z pohledu občanů Vísky to bude rok plný očekávání. Po hektickém loňsku, kdy si těžká technika a těžké náklady podávaly ruce na komunikaci přes obec (mixy s betonem do Andělky, tuny jílu na hráz, regulace řeky Smědé), kdy další tuny prachu jsme polykali, Víska bylo jedno staveniště, snad nastane doba určitého, i když jen částečného, uvolnění a uklidnění. Výstavba hráze by měla finišovat, čekají nás snad už jen kosmetické závěrečné úpravy.

 

Zato silniční most u elektrárny, to je věc nová. Všechny administrativní peripetie kolem výběrového řízení na zhotovitele jsou údajně vyřešeny, na jaře by se mělo začít stavět. Však také stavební firma M-silnice, realizující výstavbu hráze, už je nervózní. Potřebují dodělat hráz tak, aby plynule navazovala na most a mohla posloužit už při případném jarním tání sněhu.

K úpravám prý dojde i na mostě u zastávky v Minkovicích. Podle některých neověřených zdrojů se uvažuje dokonce o úplné výměně.

To ale není ze stavebních akcí vše, co nás čeká. Vše směřuje k naplnění myšlenky vybudovat na Krčelském potoce suchý poldr (nádrž). Měl by napomoci zvládnout lokální přívalové deště, podobné těm, co zasáhly Vísku při památné povodni z r.2010, kdy metr vody na silnici pocházel nejdříve z potoka. Měl by „vyrůst“ v místech, kde bylo před cca 45-50 lety vybudováno dětmi kluziště.

Všechny uvedené akce jsou pro Vísku nadějí do budoucna. Prakticky rok co rok obyvatelé domků ležících na pravém břehu Smědé odolávaly ve větší či menší míře řádění vodního živlu. Snad tomu bude již definitivně konec.

Čekají nás dvě velké kulturně-společenské události. V létě slavnostní otevření protipovodňové hráze a na podzim si budeme připomínat 60.výročí kulturáku.

V r. 1953 naši otcové a dědové přestavěli strojovnu bývalé továrny na kulturní dům. Mnozí si ho ještě pamatujete: proslulá kamna v rozích na sále, dřevěné lavice kolem stěn, výčep s podávacím okénkem, strmé schody do šatny, kde byla schovaná populární rakev … Po dvaceti pěti letech „dosloužil“. Zvýšené nároky na hygienu si vyžádaly rozsáhlou rekonstrukci. V r.1982 se otvíral kulturák podruhé. Neuplynulo ale mnoho let a je tu další „vada na kráse“. Střechou zatékalo, což zvedlo parkety až do výše 1,2 metru po celé šíři. Odříznutím postranních řad parkety sedly. Takto „okousaná“ podlaha ale již straší desítky let, navíc – je plná prachu. Též pohled na jeviště žádnou krásu nedává. Chystané oslavy by si zasloužily důstojnější prostředí - opravu po letech.

Oslavy kulturáku by měly proběhnout na podzim. Již ale teď apelujeme na spoluobčany, kteří vlastní fotky, články, plakáty z akcí, které proběhly v KD, fotky z brigád při rekonstrukci, s žádostí o zapůjčení. Součástí oslav bude totiž i výstava dokumentující 60 let činnosti.

Výstavba hráze se pomalu chýlí ke konci, těžké techniky nebude potřeba a tak doufáme, že letos dojde i na opravu komunikace vedoucí ke KD, zničené povodní. To samé souvisí i s opravou betonové plochy a obvodové zdi.

Očekáváme též, že po několika žádostech a urgencích obdržíme od Obce Višňová komplexní vyúčtování povodňových škod.

Toliko naše očekávání, naše naděje. A co slibuje občanské sdružení Víska? Pokračovat v schváleném zaměření OS Víska, přijatém na ustavující schůzi a to a) likvidace následků povodně b) vzhled obce a c) volnočasové aktivity. Na neodstraněné vizitky povodně se snažíme neustále upozorňovat, tak, jak již bylo řečeno. To souvisí i s  bodem) vzhled obce. Není nám lhostejné, jak vesnice vypadá, jaká je likvidace odpadů, ať už komunálního, nebezpečného či velkoobjemového, jak vypadá náves, informační tabule, odpočinková místa. Letos opět oslovíme studenty Fakulty architektury z Liberce s žádostí o vypracování projektu Návsi ve Vísce. Na nešvary ohledně životního prostředí poukazujeme i na našich webových stránkách. Využíváme toho, že jsou čtené, že průměrná návštěvnost je cca 150 čtenářů denně, začátkem ledna jsme přivítali padesátitisícího návštěvníka. Není to zadarmo, vyžaduje to hodně úsilí, stovky či spíše tisíce hodin hledání a zpracování materiálu, pitvání historie, zpracovávání dokumentace …

Za rok a půl existence OS pevné místo v naší činnosti patří volnočasovým aktivitám. Bude tomu tak i letos. Již 23.2.2013 se koná maškarní karneval pro děti, na jaro je plánován  turnaj v deskových hrách, na podzim pak drakiáda, zvažujeme v prosinci i o Mikulášské nadílce. To jsou akce pro děti. Ani na důchodce letos nezapomeneme, opět pro ně chystáme kulturní vystoupení s „živou“ hudbou.

Rok plný očekávání a nadějí je před námi. Těšme se na něj.

Aktualizováno Sobota, 09 Únor 2013 19:50
 
Copyright © 2022 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.