Home

Občanské sdružení

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Frantiček Tuhý   
Čtvrtek, 24 Říjen 2013 21:43

Vísecký dub se stal Stromem roku 2013

Sen se stal skutečností. Dub letní, rostoucí nedaleko elektrárny ve Vísce, přihlášený do ankety Strom roku 2013, soutěž vyhrál! Získal ve veřejném hlasování 6 223 hlasů a vybráno bylo na něj 19 257.-Kč. Na druhém místě skončil Skalecký buk z Mníšku pod Brdy s 5 005 hlasy a 17 138.-Kč. Třetí místo patřilo Poběžovické lípě (4 172 hlasů, 15 295.-Kč).

V letošním ročníku kladli pořadatelé soutěže Nadace Partnerství při výběru stromů důraz především na příběh, osud stromu. A ten měl náš dub opravdu silný a tak jako jediný získal u porotců plný počet hlasů – 12 a dostal se z 56 přihlášených do finále. Není divu. 7.srpna 2010 zasáhla Vísku nebývalým způsobem ničivá povodeň. Z 56 stojících domů jich bylo 42 pod vodou, dokonce musela být jedna hrázděnka později zbourána pro narušenou statiku. Stejný osud mohl potkat i další nebýt dubu. Díky své strategické poloze a mohutnému vzrůstu (měří přes 20 metrů a obvod kmene má 470 cm) se postavil do cesty všem naplaveninám, které s sebou nesla rozbouřená Smědá. Zastavily se o něj klády, stromy, pařezy, a i osobní automobil. Zachránil tak několik domů za ním stojící, které by jinak těžko odolávaly náporu. A co je nejdůležitější, zachránil život dvou starších lidí, kteří tak získali čas k evakuaci vrtulníkem ze střechy domu.. Kdyby se klády hrnuly obcí, těžko by obydlí vydrželo …

Vítězstvím získal dub – ochránce bezplatné odborné ošetření od firmy Prostor Bohemia a také poukaz v hodnotě 50 000.-Kč na zahradnickou realizaci od společnosti Garpen. Dub hrdina bude navíc reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku.

Dík za to patří všem, kteří dali stromu svůj hlas, které zaujal silný příběh, všem jednotlivcům i kolektivům, kteří k vítězství přispěli. Přejme si, aby dub již nikdy nemusel zachraňovat obydlí či dokonce životy, aby jen sloužil k odpočinku kolemjdoucích. Plánované turistické odpočívadlo a informační tabule připomínající jak povodeň, tak i skvosty Vísky - hrázděné domy, by k tomu měly též posloužit.

Aktualizováno Pátek, 01 Listopad 2013 10:38
 
Copyright © 2024 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.