Home Konalo se
PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý   
Pondělí, 02 Září 2013 18:44

Pomožte vyhrát dubu z Frýdlantska celostátní anketu "Strom roku".

V roce 2010 postihla Frýdlantský výběžek ničivá povodeň. Řádila i ve Vísce. Rozvodněná Smědá zde vytopila 42 domů z celkových 65. Jedno obydlí, malebná hrázděnka, muselo být později kvůli narušené statice zbouráno. Dalšímu neštěstí zabránil dub letní, stojící poblíže elektrárny. Svým kmenem zachytil naplaveniny – stromy, trámy, řezivo, kořeny, dokonce i osobní automobil, valící se řekou. Mnoho hrázděných chalup seřazených v řadě za ním mu vděčí za to, že ještě stojí. Zachránil tak život i manželskému páru. Ze střechy jednoho z těchto domů je totiž vysvobodil až vrtulník.

Nadace Partnerství i letos vyhlásila celostátní soutěž Strom roku. Tentokráte pořadatelé dávají důraz, ani ne tak na stáří či velikost stromu, ale na příběh, osud stromu. Na to zareagovaly občanské sdružení Víska a Obec Višňová a Dub ochránce do ankety přihlásily. Porotce příběh zaujal, strom získal jako jediný plný počet 12 bodů. Jak ale dopadne vísecký strom hrdina celkově v soutěži záleží na hlasech občanů. Jsou dvě možnosti: buď zasláním dárcovské sms ve tvaru DMS STROM4 na číslo 87 777 anebo prostřednictvím hlasovacích archů. Podpis s vyplněním jména je zpoplatněn částkou 3.-Kč či 50 groszů (Polsko). Vybraná částka bude použita na ošetření stromu, výsadbu zeleně v jeho okolí či na výrobu odpočivadla. Hlasovat může každý (i děti a cizinci), ale pouze jednou. Kde lze sehnat hlasovací archy zjistíte na adrese Obec Višňová či na mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript anebo tel. 606270720. . Podrobnější informace o anketě, a průběžné pořadí, lze nalézt na webové adrese www.stromroku.cz. Náš kandidát je zde uveden pod číslem 4 a nese název Dub ochránce ve Višňové.

Přihlašovatelé stromu do ankety vyzývají občany: podpořte strom z Višňové - Vísky, jediného zástupce Libereckého kraje, k získání celkového prvenství.

 

Aktualizováno Sobota, 19 Říjen 2013 08:18
 
Copyright © 2023 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.
 
dsc02751.jpg
img_5203.jpg

 

Další obrázky jsou ve FOTOGALERII.
(klikni na tento řádek)